یکی از مشکلات متداول بطری‌های شامپو عدم خروج مقداری از محتویات داخل بطری -علی‌رغم اعمال فشار به بطری- می‌باشد. ازاین‌رو، همواره بخشی از مایع شستشو به همراه بطری دور ریخته می‌شود. علاوه بر این، به دلیل وجود بخشی از مایع در داخل بطری نمی‌توان بطری موردنظر را بازیافت نمود. زیرا نیاز به شستشوی کامل آن می‌باشد که فرایندی زمان‌بر است.

به گزارش پلیمرخبر؛ محققان دانشگاه ایالتی اوهایو موفق به ابداع روش نوینی جهت ایجاد آستر در داخل بطری شدند که برای محتویات داخل بطری امکان جریان پذیری آسان را فراهم می‌آورد. نتایج این تحقیق در مجله Philosophical Transactions of the Royal Society به چاپ رسیده است.

در این پوشش نوین یک ساختار Y-شکل ایجادشده است که قطرات شامپو را به‌صورت گهواره‌ای بر روی کیسه‌های هوای ریز حرکت می‌دهد. بدین ترتیب، شامپو هیچ‌گاه با قسمت داخلی بطری در تماس قرار نخواهد گرفت. ساختار Y-شکل از نانو ذرات سیلیکا یا کوارتز ساخته‌شده است که با اعمال اصلاحات شیمیایی به شامپو نمی‌چسبد.

یکی از استادان دانشکده مکانیک دانشگاه اوهایو اظهار داشت: “از این روش در خارج کردن مواد غذایی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما، در مقایسه با شامپو، خارج کردن سُس از بطری ناچیز به‌حساب می‌آید. پوشش ابداع‌شده به‌طور کلی مایعات را از خود دفع می‌کند؛ بااین‌حال، دفع شامپو از این پوشش به‌سختی صورت پذیرفت.”

در آزمایش‌های انجام‌شده توسط این گروه تحقیقاتی نانو ذرات هم‌اندازه سیلیکا به همراه حلال بر روی سطح داخلی بطری به روش پاششی پوشش داده شدند. حضور حلال در این فرایند منجر به نرم شدن سطح پلی‌پروپیلن می‌گردد. این امر امکان نفوذ و قرارگیری نانو ذرات سیلیکا بر روی سطح را فراهم می‌آورد و پس از سرد شدن بطری جایگاه سیلیکا نیز تثبیت می‌گردد.

دانشگاه ایالتی اویا امیدوار است تا جواز روش پوشش دهی ابداع‌شده را به‌دست آورد تا از آن نه تنها در بطری‌های شامپو بلکه در سایر کاربردهای پلاستیکی استفاده نماید.

منبع: بسپار

انتهای پیام/

  • شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

    - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
    - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد